Registrace

Rockové Legendy 60. let II. Beatový festival Teplice

Rockové Legendy 60. let II. Beatový festival Teplice
25. září 2012 | Autor: Tom4sino Festivaly

Nenechte si ujít „Druhý ročník teplického festivalu", Dům kultury Teplice, 24.11.2012 od 18h. 

Na datum 24.11.2012 se podařilo sestavit dohromady ojedinělé složení kapel, které vznikaly a formovaly se v 60. letech. Kapely ve složení: PROGRES 2, Pavol HAMMEL, Kubo Ursiny & Provisorium, SYNKOPY 61, Karel Kahovec, George & Beatovens, Viktor Sodoma se vám představí a zahrají své skladby z repertoáru za celou dobu své existence. Průřez jejich tvorbou znamená originální a jedinečnou směs skladeb. Toto vše jistě kvalitně doplní Ústecká kapela 60. let – Bonifanti.

Teplický festivalTeplický festival

PROGRES 2

PROGRES 2 – brněnská rocková skupina. V roce 1968 ji založili hudebníci Zdeněk Kluka a Pavel Váně, několik let vystupovali pod původním názvem Progress Organization.

Jejich první deska se stala dle kritiků časopisu Melodie deskou roku 1972. Druhou desku Mauglí vydali pod názvem Barnodaj. Potom na několik let přerušili činnost. Obnovili jí už pod názvem PROGRES 2 v roce 1978, kdy poprvé představili experimentální audiovizuální projekt Dialog s vesmírem. V těchto náročných projektech pokračovali i na dalších albech (Třetí kniha džunglí, Mozek, Změna ). V současné době vystupují asi v nejsilnější sestavě své historie ( Pavel Váně, Zdeněk Kluka, Roman Dragoun, Pavel Pelc a Miloš Morávek) a na koncertech zazní skladby ze všech projektů a vydaných alb.

Pavol Hammel

V roce 1963, kdy začal hrát na kytaru, založil bigbeatovou skupinu Prúdy. První píseň ve skupině Prúdy s názvem Spievam si pieseň složil o dva roky později. Balada o smutnom Jánovi bodovala v Hitparádě Jirky Černého 13 na houpačce. V roce 1967 začal se skupinou Prúdy hrát Marián Varga. Natočili dnes až kultovou LP „Zvonky zvoňte". V tu dobu se kolem kapely Prúdy již pohybují textaři Kamil Peteraj a Boris Filan, se kterými spolupracuje dodnes. Prúdy nahrávali a koncertovali v různých seskupeních mj. Fero Griglák, Fedor Frešo a i Pavol Hammel nahrál cca 35 alb, z toho 5 s Marianom Vargom. Spolu napsali i muzikál Cyrano z předmestí. Poslední CD Nočná galéria 2010 a hudba k baletu Everest pro Slovenské národní divadlo.

Kubo Ursiny & Provisorium

Provisorium, skupina Deža Ursinyho, momentálně zažívá reinkarnaci. Dežův syn Kubo, sám zajímavý skladatel a zpěvák, se totiž rozhodl oživit otcův odkaz a obnovit jeho "značku". Výsledek zní velmi autenticky.

Přispívá k tomu Kubův zpěv, nepopírající své geny, i výkony skupiny.

Tu tvoří šest vynikajících hudebníků: klávesista Valér Miko, kytaristé Juraj Turanský a Peter Vavro, baskytarista Roman Mezei, bubeník Michal Lašán a saxofonista a flétnista Marian Jaslovský - ten je druhým

spojovníkem mezi otcem a synem, protože s Dežom za jeho života hrál a po jeho smrti o něm napsal úspěšnou monografii Pevniny a vrchy (1997). Mimochodem, třetím průsečíkem je kytara Gibson The Paul,

která patřila Dežovi a která se po jeho smrti oklikou přes Bulharsko dostala zpět ke Kubovi. Momentálně na ní hraje Juraj Turanský. Po téměř dvaceti letech budeme moci slyšet hudbu z alb Ten istý tanec (1992), Príbeh (1994) a několik pečlivě vybraných starších písní. To je příležitost, kterou je třeba využít.

SYNKOPY 61

Prosinec 1960 - kytarista Petr Směja jako čtrnáctiletý zakládá skupinu SYNKOPY 61. Název vznikl podle amerického filmu"Synkopy" a také podle důrazu na druhou dobu. Číslovka, značící rok založení měla být správně 60, ale nakonec zůstala 61.

Karel Kahovec, Viktor Sodoma, George & Beatovens

Začínal jako bigbeatová a rokenrolová hvězda 60. let 20. století, kdy působil jako člen skupin The Matadors a Flamengo, později též jako interpret moderní country hudby ve skupině Country Beat Jiřího Brabce (kde vystupoval vedle hlavní hvězdy tohoto souboru zpěvačky Nadi Urbánkové). V jeho profesionální kariéře mu hlavně ze začátku hodně pomáhala tehdy poměrně proslulá a známá sestra zpěvačka Vlasta Kahovcová, někdejší členka Divadla Semafor a pozdější doprovodná zpěvačka Karla Gotta ve skupině Ladislava Štaidla. V současné době pokračuje v odkazu svého kamaráda zpěváka Petra Nováka. Hraje a zpívá v obnovené skupině George & Beatovens, se kterou vystupuje od počátku 90. let 20. století. Jako host s kapelou vystupuje Viktor Sodoma.

BONIFANTI (Hodní hoši)

I ústecká legenda bigbítu se bude ohlížet čtyřicet let zpět.Kapela je pouze o dva roky mladší než legendární Olympic. Patří k nejstarším kapelám východního bloku. Kapela hraje ve složení: Ivan Dostál (baskytara), Vladimír Kettner (kytara), Petr Sedlák (klávesy a saxofon), Norbert Sallaba (bubny).Několikrát získali Spirálu – ústeckou bigbeatovou obdobu filmových Oscarů a hráli i v Jugoslávii. V roce 1969 si z politických důvodů museli dát roční přestávku. Repertoárem z písní Olympiku, Petra Nováka, Beatles, Creedence Clearwater Revival i dalších legend 60. a 70. let bavili návštěvníky tanečních zábav do první poloviny 90. let.Dnes jsou vystoupení Bonifantů spíše příležitostná, hrávají např. na plesech. Přesto na ně ale publikum nezapomnělo, v roce 2001 byli bronzoví v anketě Ústecký slavík, vyhlašované agenturou For a Ústeckým deníkem.

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS