Registrace

Představujeme hlavní hvězdy festivalu Henry Lee Fest

Představujeme hlavní hvězdy festivalu Henry Lee Fest
22. srpna 2014 | Autor: Redakce Napařbě.cz Festivaly

Na letošním Henry Lee Festu vystoupí dva vynikající zahraniční hosté: bývalý člen a spoluzakladatel skupiny Nick Cave and The Bad Seeds Australan Mick Harvey a berlínská formace The Ministry Of Wolves s Alexandrem Hacke z Einstürzende Neubauten a Crime And The City Solution. Pojďme si je trochu představit.

Mick Harvey se narodil v malém městě ve státě Victoria v Austrálii a vyrostl na předměstí Melbourne. Jeho otec byl vikářem církve Church of England, a tak Mick od útlého věku zpíval v kostelním sboru. Na začátku 70.let se Mick na škole seznamuje s Nicke Cavem, Phillem Calvertem a Tracy Pewem, s nimiž na základech školní kapely zakládá rockovou skupinu The Boys Next Door, která se v roce 1980 přesouvá do Londýna a dostává jméno The Birthday Party. Formaci, silně ovlivněnou punkem, v roce 1978 rozšířil ještě kytarista Rowland S. Howard. Z jejího popela později vzešlo několik významných skupin: Nick Cave and the Bad Seeds (Cave, Harvey, Adamson, Bargeld a krátce Pew), Crime and the City Solution (Harvey a Howard) a These Immortal Souls (Howard).


The Birthday Party se v roce 1982 stěhuje z Londýna do Západního Berlína a Mick Harvey se z pozice kytaristy přesouvá za bubny. Po rozpadu kapely v roce 1983 se Mick zkontaktoval s kamarádem Simonem Bonneyem a spolu zreformovali Simonovu starou partu Crime and the City Solution. Dalšími členy této kapely se stali Rowland S. Howard, Harry Howard a Epic Soundtrack, kteří pak spolu pokračovali jako These Immortal Souls.

V roce 1983 Mick Harvey a Nick Cave zakládají skupinu Nick Cave and The Bad Seeds, která hraje až do dnešních dnů. Mick formaci opustil v roce 2009, čímž ukončil 36 let trvající spolupráci s Cavem. Mimo své působení v kapelách hrál Harvey také sólově: vydal 6 sólových alb, poslední FOUR (Acts of Love) vyšlo v roce 2013, skládal hudbu k filmům nebo produkoval nahrávky dalším hudebníkům, jako např. PJ Harvey (produkoval jí album Let England Shake, které získalo cenu Mercury Prize), Anita Lane, Robert Forster, Conway Savage či Rowland S. Howard.

V současnosti Mick Harvey úzce spolupracuje s novou formací The Ministry Of Wolves, kterou tvoří Alexander Hacke (Einstürzende Neubauten / Crime & The City Solution), Danielle de Picciotto (spoluzakladatelka německé 'Love Parade' členka Crime & The City Solution) a Paul Wallfisch (Botanica, hudební ředitel Theater Dortmund). Mick Harvey se do ní zapojil tvorbou písní pro divadelní produkci „Republik der Wölfe" představenou v Theater Dortmund v únoru 2014.

Hra vychází z klasických pohádek Bratří Grimmů, které přepracovala a vydala v knize „Transformations" (1971) americká básnířka Anne Sexton, držitelka Pulitzerovy ceny za poezii, známá pro své vysoce osobní, kontroverzní dílo, mezi jehož náměty patří boj proti depresi a mánii, sebevražedné tendence či detaily z jejího osobního života včetně vztahu s manželem a k dětem. Soundtrack z hry „Republik der Wölfe" vyšel na CD „Music From Republik der Wölfe" letos v únoru. Perličkou je, že na tomto albu není jediný frontman, ale muzikanti si mezi sebe pěvecké party rovnoměrně rozdělili.

Alexander Hacke, významná postava německé experimentální scény, je známý hlavně svou dlouholetou prací s kapelou Einstürzende Neubauten, k níž se připojil v roce 1980, kdy mu bylo 15 let, nicméně vydal i dvě sólová alba, skládal filmovou hudbu a spolupracoval s celou řadou dalších umělců a skupin (The Tiger Lillies, Crime and the City Solution, Gianna Nannini, Miranda Sex Garden a další). Danielle de Picciotto, hudebnice a všestranná umělkyně pochází z USA, ale žije a působí v Berlíně. V roce 2006 se provdala za svého dlouholetého partnera Alexandera Hacke. Čtvrtým hráčem v The Ministry Of Wolves je Američan Paul Wallfisch, zakladatel skupiny Botanica (založena v roce 1999 v Los Angeles), který od roku 2010 působí jako hudební ředitel v Theater Dortmund.


Program festivalu Henry Lee Fest doplní kvalitní čeští a několik zahraničních účinkujících: poetický Vladimír Mišík a ETC, post punkoví The Prostitutes, legenda české alternativy MCH Band s Mikolášem Chadimou, Velvet Underground Revival Praha a na druhé stagei mladé kapely My Dead Cat, Gerda Blank (NZ), Wild Tides a Boy.
Po skončení živých koncertů následuje afterparty s DJ Stevem Morellem z Berlína a Kayem+Tvzexem z Bounce!Bounce!.

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS