Registrace

Na festivalu klasické hudby BBC Proms i Pet Shop Boys

Na festivalu klasické hudby BBC Proms i Pet Shop Boys
23. července 2014 | Autor: Redakce Napařbě.cz Festivaly

V Londýně začal největší festival klasické hudby na světě s názvem BBC Proms. Slovo „Prom" je zkratka pro promenádní, tedy z principu neformální koncerty. A přesně taková slavná britská přehlídka vážné hudby je. Potrvá dva měsíce a nabídne přes 70 setkání s klasickou hudbou, často prezentovanou i velmi odlehčeným způsobem.

Proms letos začali biblickým oratoriem Edwarda Elgara Království. Skladba zazněla v londýnské Royal Albert Hall, která hostí většinu koncertů maratónského festivalu.

„Budova má kruhový půdorys, takže se na rozdíl od klasických koncertních sálů lidé nedívají jen jedním směrem. Diváci tak nesledují jen jeviště, ale velmi intenzivně vnímají taky přítomnost jiných lidí. Ten pocit být součástí nějaké komunity je prostě báječný," popisuje ředitel Proms Edward Blakeman. Už jeho slova neznačují, že festival rozhodně není usedlou akcí v ultrakonzervativním duchu.

„Filosofií přehlídky bylo a pořád ještě je zpřístupnit klasickou hudbu co největšímu počtu lidí. Udělat z klasické hudby něco méně formálního, méně těžkého, ale také méně drahého. Lístky k stání stojí jen pět liber, což je neskutečně malá suma peněz," dodává Blakeman.

Za tuto částku si lidé budou moci užít třeba nečekaný výpad elektro-popového dua Pet Shop Boys do hájemství klasické hudby. Na BBC Proms totiž zazní světová premiéra díla „Muž z budoucnosti", které Neil Tennant a Chris Lowe věnovali geniálnímu matematikovi a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi.

Právě probíhající turné legendárních Pet Shop Boys je natolik úspěšné, že si vyžádalo další koncertní zastávky – včetně pražské. Skupina vystoupí 13. srpna v nedávno otevřeném Foru Karlín. V rámci večera zazní i loňské, kritikou vysoce ceněné album Electric, které do médií uvedl singl Axis. Ten se záhy dočkal i remixu z dílny proslulého DJ a producenta Boys Noize, který si v minulosti vzal do parády například Depeche Mode, Daft Punk, Snoop Dogga nebo Chemical Brothers.

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS