Registrace

Mike Oldfield slaví šedesátiny

Mike Oldfield slaví šedesátiny
14. května 2013 | Autor: Redakce Napařbě.cz Rozhovory

Hudba je pro něj odjakživa vysněným světem, daleko od bolestné reality. Britský hudebník Mike Oldfield složil Tubular Bells, přelomové album v historii britské pop music, v pouhých devatenácti letech. Jeho ohromující úspěch mu vynesl jmění, ale také poznamenal život. Od té doby složil mnoho dalšího, též hudbu pro film a televizi, s podobným úspěchem. Ve středu oslaví šedesátiny.

To album začínající osamělým motivem klavíru a končící mohutnou hrou zvonů měl v 70. letech 20. století snad úplně každý. Prodalo se ho na 16 milionu kopií. Bouřlivé reakce však tvůrce samotného zaskočily. "V té době jsem byl strašně nejistý, a tak jsem si koupil domek na venkově a žil tam s telefony obloženými polštáři, ta publicita mě děsila," řekl v rozhovoru pro BBC.

Síla a působivost alba podle něj vyvěrá ze zoufalství, ve kterém se nacházel, když si vytvářel tento svět hudby, kde mohl existovat, bez strázní a stresů skutečné reality: "Byla to otázka života a smrti, musel jsem vytvořit hudební svět, kde bych mohl žít."

Pocit divnosti a černé ovce dětských kolektivů provázel Oldfielda od dětství a souvisel se složitou situací v jeho rodině. Narodil se 15. května 1953 v Readingu. Jeho matka měla psychické problémy, které se tehdejší necitlivou léčbou stupňovaly.

A tak se malý Mike začal utíkat do vysněného světa hudby, od osmi let si zapisoval skladby, namísto dětských her s vrstevníky: "Svět hudby byl bezpečný, protože jsem ho dokázal ovládat, zatímco mimo něj byl jen chaos rodinného zázemí."

V patnácti založil se sestrou Sally skupinu Sallyangie, ale záhy se rozešli a Oldfield se začátkem 70. let pustil do sólového projektu, který finančně podporoval podnikatel Richard Branson, pozdější šéf gramofonové firmy Virgin Records, kde album Tubular Bells v roce 1973 vyšlo.

Drtivý úspěch provázel i řadu následujících obdobně laděných kompozic, k nejslavnějším patří Ommadown (1975) a Incantations (1978). A mezitím i několik popových hitů typu Moonlight Shadow či Shadows On The Wall.
Novější album Tres Lunas z roku 2002, ke kterému Oldfielda inspiroval pobyt na Ibize, přináší překvapivě něco trochu jiného - klubovou hudbu inspirovanou elektronikou a doplněnou počítačovou hrou. Na koncertech se tato hra promítala na plátno za pódiem.

Zatím posledním počinem je Music of the Spheres z roku 2008. Také prostupné předělávky jednotlivých starších alb. Jeho skladby našly využití ve filmech, oblíbili si je tvůrci hororových žánrů, třeba William Friedkin v hororu Vymítač ďábla. Sám Oldfield složil hudbu k dramatu Vražedná pole, za kterou byl nominován na Oscara.
S léty také ztratil část své bolestné plachosti a prodělaná psychoterapie mu pomohla lépe komunikovat s reálným světem. A ve skládání hudby teď upřednostňuje náladu a atmosféru před technikou: "Nejde jen o hudební nápady a o to, kolik tam dáte nástrojů, ale spíše kolik lásky, lidskosti, svého srdce a duše."

Též nadšený sběratel historických kytar napsal o svých životních zkušenostech autobiografii a také založil nadaci, která pomáhá nemajetným, co potřebují psychoterapii: "Učíme je taky, jak se chovat ve vztahu, protože třeba ve školách učíme všechno ostatní, od latiny k matematice, ale neučíme, jak žít ve vztahu s jiným člověkem, což je vlastně nejdůležitější ze všeho."

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS