Registrace

Michael Kocáb nemá na oslavy životního jubilea čas

Michael Kocáb nemá na oslavy životního jubilea čas
19. června 2014 | Autor: Redakce Napařbě.cz Rozhovory

Skladatel, zpěvák, bývalý politik a podnikatel Michael Kocáb je prý natolik vytížen prací, že neplánuje oslavu svých šedesátin, které připadají na 28. července. Za nejlepší věc spojenou s jeho životním výročím považuje vydání kompilace svých nahrávek na trojalbu Povídali, že mu hráli/Zlatá kolekce. "Nechci se nikoho dotknout, ale nejsem slavoman, který by si myslel, že životní jubileum se nemůže konat bez toho, aby se s ním radoval celý národ. Takový člověk si to ohlídá sám, ale já mám práci a kašlu na to," řekl v rozhovoru s ČTK Kocáb.

Praha 11. června (ČTK) . Výroční kompilace vyšla v pátek 13. června a nabídne téměř padesát nahrávek z let 1980 až 2014. První nosič představuje Kocába v jeho rockové podobě, podstatnou část tvoří skladby Pražského výběru a pokračovatele této formace s označením II. Výjimkou je závěrečná skladba Warning, jež je ukázkou z Kocábova společného projektu s Glennem Proudfootem Aftershocks, k němuž si přizvali světové muzikantské hvězdy - bubeníka Virgila Donatiho a basistu Billyho Sheehana. "Samozřejmě chápu že je to na naši republiku příliš drsná muzika," podotkl Kocáb.

Druhý disk ukazuje Kocábovu šansonovou pěveckou podobu s písněmi z projektů Petra Hapky a Michala Horáčka i těmi vlastními pro Pražský výběr či sólová alba. Nechybí hity jako Stáří či s Cizí ženou v cizím pokoji. Najdeme zde i dvě písně z muzikálu Michala Pavlíčka Excalibur nebo dosud nevydaný Kocábův duet se Zlatou Kinskou Náš chléb. "Do šansonové polohy mě osud narval tak trochu proti mé vůli díky spolupráci s Horáčkem a Hapkou. Ale ono to začalo už v roce 1988 skladbou Sebastian, kterou jsme s Horáčkem napsali na mé první sólové album a Michal tenhle text považuje za jeden ze svých nejlepších," podotkl Kocáb.

Závěrečná část kompilace je věnována Kocábovým kompozičním, instrumentálním, aranžérským i produkčním pracím pro Marthu Elefteriadu, Evu Olmerovou, Jiřího Korna či dceru Natálii Kocábovou a další duety s Lucií Bílou, Petrem Jandou nebo Petrem Kolářem. Výletem do jiného hudebního žánru je pak orchestrální hudba z baletu Odysseus, který Kocáb napsal v letech 1986 až 1987 pro Laternu Magiku.
Kompilaci dalo jméno první sólové album Kocába Povídali, že mu hráli z roku 1988. "Vznikalo jako jakási náhražka v době zákazu Pražského výběru," připomněl Kocáb, který má již téměř hotovou další sólovou desku, kterou plánuje vydat na konci roku.

"Natáčela se v podstatě v sestavě Pražského výběru II., album nabídne dlouhé kompozice, které se odchylují od současné písničkové formy. Ta vázanost na tři minuty, aby to mohl být rádiový hit, je pekelná," sdělil Kocáb. Neúnavný hudebník připravuje další spolupráci s muzikanty z projektu Aftershocks, směřuje k další desce Pražského výběru a chystá příležitostné koncerty, například na podzim se Zlínskou filharmonií.
Kocáb, který byl mimo jiné ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny a na počátku 90. let jedním z iniciátorů odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa, vedle hudebních aktivit stále sleduje mezinárodní politickou situaci, aktuálně na Ukrajině.

"Jsem zděšený postupem Ruska a naprosto odsuzuji intervenci na Krym. Je to podle scénáře jako od Hitlera, zejména mám na mysli anšlus Rakouska. Pokud se Putin nestáhne z Krymu, je to okupant a agresor. Velice kritizuji premiéra (Bohuslava) Sobotku za jeho neuvážené výroky směrem k eventuálnímu rozmístění sil NATO v České republice. My přece nemusíme řešit, jestli tady chceme nebo nechceme vojáky NATO, vždyť jsou tady dávno rozmístěni v podobě naší vlastní armády," uvedl.

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS