Registrace

MGMT - druhý sing a videoklip

MGMT - druhý sing a videoklip
13. září 2010 | Autor: Redakce Napařbě.cz Hudební alba

MGMT vydali 12.4.2010 druhé studiové album Congratulation! a nyní představují videoklip k druhému singlu se stejným názvem Congratulations. http://www.o2.music.stream.cz/klip/265858-mgmt-congratulations . 10.prosince 2010 vystoupí v divadle Archa v Praze!

Zbrusu novým albem Congratulations nás MGMT nadšeně vyzývají „Poslouchejte! Poslouchejte!“ a zvou nás, abychom se vydali na další hudební odyseu, během které můžeme nahlédnout do duše obou členů tohoto hudebního dua, Andrewa Vanwyngardena a Bena Goldwassera. Ti hledali tvůrčí inspiraci na hranicích vědomí pop & rollu 21. století.

Congratulations s vtipným nadhledem popisuje různé duševní pochody a jednotlivými skladbami probleskuje bláznivý smysl pro humor jeho tvůrců. Zároveň můžeme při jejich poslechu ocenit hudební vynalézavost a tajemné texty, které nás zavedou do přepychového a zcela nového světa zvuku a pocitů.

V první skladbě nazvané It's Working je soustředěna mystická energie alba a autoři si v něm kladou věčnou otázku všech hudebníků, a to „Jak mám vědět, že to bude fungovat?“ (Dávné přísloví říká, že když nemáš strach, zašel jsi už příliš daleko, takže vy jste se asi drželi moc zpátky.)

Andrew a Ben vzdávají albem Congratulations hold svým hrdinům. Příkladem je skladba Song For Dan Treacy, kterou napsali neopěvovanému (což už dnes ale neplatí) anglickému kultovnímu hudebníkovi a zpěvákovi skupiny Television Personalities, který MGMT zásadně ovlivnil a sám se stal jejich fanouškem.

Přízračná a strašidelná skladba Someone’s Missing odráží pocity, které MGMT zažívali během turné, kdy se jim zjevoval mlhavý přízrak, který se projevoval například tím, že „jsme měli pocit, že je s námi někdo z kapely, kdo tam ve skutečnosti nebyl. Takový ten divný pocit, že vám něco uniká, že něco není v pořádku.“ Ve skladbě je slyšet žalostné naříkání tohoto přízraku, které vychází z jiné dimenze.

Flash Delirium je popová apokalypsa epických rozměrů s nejasným podtextem. Zaznívá v ní střet dimenzí, které krvácí jedna do druhé, tao kroužící v bílém světle, sibiřský klíč („66 55“) skrytý v klimatickém odpočítávání, pochybnosti a strach podléhající jednoduchému kóanu: „nedovařený/pře­vařený/masový obdiv není žádná sranda“.

Potom přichází na řadu tichá a uklidňující spása obsažená v I Found A Whistle, která je nejspíše techno-pohanským talismanem či fetišem, který v sobě snoubí Euterpé, Terpsichoré či Polyhymnii, odpočinek a útěchu, jednu ze dvou duší alba.

Siberian Breaks, jeden z černých koňů alba, cestuje do nejvzdálenějších krajin vědomí a rozvíjí to, co Andrew poněkud tajemně nazývá „pohled na Sibiř v celé její šíři“. Skladba vyvolává surrealistický obraz surfování v Rusku, studeně a osaměle se vlnící stepi, té skutečné i duševní.

Ve skladbě Brian Eno vzdávají MGMT textový a hudební hold současnému skladateli, jehož experimentální postupy a ambientní hudba ovlivnila a inspirovala Bena i Andrewa. Tento vliv je zřejmý například v nevázané a halucinační instrumentální skladbě Lady Dada’s Nightmare.

Poslední skladbou je Congratulations, elegický a pronikavý pohled, který na nás upírá oko popkulturního hurikánu.

Na nahrávání alba Congratulations, které produkovali MGMT a Sonic Boom, se podíleli členové koncertní sestavy kapely: Matt Asti (basa, doprovodný zpěv), Will Berman (bicí, doprovodný zpěv) a James Richardson (kytara, doprovodný zpěv). Díky nahrávání Congratulations měli MGMT možnost spolupracovat s některými ze svých idolů včetně koproducenta Sonic Booma (Pete Kember) a zpěvačky Jennifer Herrema z Royal Trux, která na jejich albu pěvecky hostovala. „Všichni jsou to úžasní hudebníci, “ říká Andrew a pochvaluje si dobrou karmu, která provází spolupráci MGMT s ostatními.

Ben a Andrew se poprvé s mýty opředeným Sonic Boomem (Spacemen 3, E.A.R., Spectrum) setkali na londýnském koncertě kapely Spectrum v únoru 2009, kde na závěr společně jamovali při skladbě „Suicide“, klasiky od Spacemen 3, která vzdává hold dalším z velikánů v hudebním pantheonu MGMT.

Tento koncert byl jedním z největších zážitků onoho neskutečného roku, kdy se na jedné straně dostaly na výsluní fanoušků i časopisů a na straně druhé před francouzskými soudy řešili neautorizované použití skladby „Kids“ vysoce postaveným politikem. „Byl to zvláštní pocit, že jsme se do politiky zapletli jako kapela, “ říká Ben. „Když jste členem kapely, je to celkem výhodné. Dostanete se do zvláštně magické pozice, kdy vám lidé naslouchají, ale nemusíte říkat nic konkrétního.“

Díky Oracular Spectacular, debutu z roku 2008, si MGMT vydobyli skvělou pověst na obou stranách Atlantiku. V anketě časopisu NME Best of 2008, která na konci roku hodnotí to nejlepší za uplynulý rok, se v kategorii Album roku umístilo Oracular Spectacular na první příčce a tři skladby z tohoto alba se umístily v Top 5 singlech roku 2008: „Kids“ se na první příčce stal Singlem roku, „Time To Pretend“ skončil na čtvrté příčce a „Electric Feel“ na páté. Navíc časopis NME jmenoval skladbu „Time To Pretend“ druhým nejlepším Singlem desetiletí.

„Dávno před tím, než vůbec vyšlo naše první album, “ prozradil Andrew, „jsme si říkali, že by byla sranda, kdybychom druhé album nazvali Congratulations, i když jsme ještě vůbec netušili, jaké by mělo být.“

„Nevím, do jakého hudebního žánru bych naši desku zařadil, “ říká Ben. „My jsme chtěli hlavně tvořit, nechtěli jsme se na ničem zaseknout.“

Pokud bylo album Oracular Spectacular zámkem, pak Congratulations je dveřmi do nového popového světa MGMT.

10.12.2010  – DIVADLO ARCHA, PRAHA  – MGMT

Vstupenky: 770, – Kč ( cena se bude zvyšovat) v síti Ticketpro a pokladně divadla Archa od 9.dubna 2010 www.1015.cz

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS