Registrace

Interiér autobusu Kavárny POTMĚ

Interiér autobusu Kavárny POTMĚ

Interiér autobusu Kavárny POTMĚ z pohledu architekta Marka Deyla z renomovaného studia PHA.

Byli jsme již před 3/4 rokem vyzváni, zda bychom neměli zájem architektonicky zpracovat interiér autobusu a vestavět do něho zcela nový provoz - kavárnu, navíc známou Kavárnu POTMĚ, tedy aktivitu Světlušky, kterou veřejnost možná zná z její kamenné verze.

Úkol se nám zdál natolik zajímavý a my máme výzvy tohoto typu rádi, že jsme nakonec kývli a úkolu se s nemalou intenzitou věnujeme do dnes. Nutno s odstupem času říci, že dnes po studiu autobusu se všemi jeho specifiky a složitostmi, nebyla aplikace našeho designu do interiéru autobusu vůbec jednoduchá. Změť a vysoký počet různých záhybů, revizních dvířek kdoví kam nám poměrně hodně naší práci komplikovala a tvarovou čistotu vloženého designu i hodně omezovala. Dokonce jako profesionál si dnes troufnu tvrdit, že pro tento záměr není tento konkrétní typ autobusu vhodný. O to větší to pro nás byla výzva.

Snažili jsme se o vytvoření zcela neotřelého a tudíž pro diváka i překvapujícího nového světa uvnitř interiéru autobusu, který má jednu zásadní ambici, schopnost orientovat se v prostoru zahaleném zcela do tmy pouze podle hmatu.

Asi se ptáte, proč tedy design, když tam bude tma? I za předpokladu, že prostor bude po většinou fungovat opravdu potmě, na některé vybrané akce Světlušky - eventy se rozsvítí a celý interiér se nám ukáže v plné kráse.

Nejenom to ale obhajuje logičnost tvarosloví vetknutého do těla autobusu. Organické a ladné tvary vytváří vlastně systém kójí nebo kupé ve vlaku, kam budou návštěvníci uvedeni, usazeni a po sléze i obslouženi.

Kvůli jednoduché orientaci jak pro personál, tak i pro návštěvníky, bude každá z jednotlivých kojí očalouněna jiným materiálem, ať už strukturou, tak barvou. Orientace v prostoru bude tak možná pouze po hmatu. Design interiéru díky kombinaci materiálů a barev evokuje hravý svět, který se skrývá pod rouškou tmy a umí se v pravou chvíli, kdy to bude potřeba, vynořit.

Technicky je to částečně montovaná a částečně svařená ocelová konstrukce, opláštěná ohýbatelnou překližkou do 3D, očalouněná vatelinem a pak finálním materiálem - textilem, který je v každé kóji jiný kvůli komfortu a optimální ergonomii sezení.

Technické parametry použitých materiálů vychází z požadavků na vlastní provoz, tudíž jednoduchá a rychlá údržba, vodovzdornost, omyvatelnost atd.

Podlaha je opatřena novou pochozí vrstvou, která přechází i částečně do stěn. Zbytek těla autobusu
(stěny, strop) budou opatřeny nástřikem tmavé barvy - Antracit tak, aby byla dosažena barevná celistvost ploch, která vytváří klidné pozadí jednotlivým kójím. Což podporuje i aplikace černé neprůhledné folie na všechna okna vyjma prostoru kabiny řidiče.

Celý program interiéru autobusu je ještě doplněn o prostory zázemí, přípravy, kuchyňky, úložných prostor, které jsou povětšinou řešeny vestavěnými atypickými truhlářskými výrobky z tmavě šedivého lamina.

Dispozice v autobusu musí být jasná a jednoduchá, vychází z jedné komunikační osy (chodbičky), z které jsou distribuovány vstupy do jednotlivých kójí.

Prostor sám musí být rozdělen několika dveřmi tak, aby tok přirozeného světla zvenku se nikdy nedostal do hlavního prostoru kavárny.

Autobus bude opatřen nástřikem i v exteriéru, bude důsledně černý uvnitř i venku.

Design Kavárny POTMĚ představuje svět nevidomých jako plnohodnotně barevný a pestrý. Svým způsobem "otevírá oči" ...

Interiér autobusu byl přes svou složitost proměněn k nepoznání. Provozně je prostor pro hosty rozdělen do menších kupé po obou stranách ústřední chodby, která vede do stejně originálně řešené kuchyně a přípravny nápojů určené jen pro personál.

Návštěvník je koridorem veden ke svému místu, než odhalí systém dělení kavárny, hmatem rozpozná rozmanitost materiálů střídajících se na stěnách jednotlivých kójí. Tam kde host tuší známý interiér autobusu MHD, překvapí ho křivolaký povrch stěn se kterými je neustále v kontaktu.

Design vychází z naší ambice vytvořit výrazný a hravý prostor, kde vizuální hodnoty vynahrazuje bujné tvarování boxů a použití hmatově zajímavých materiálů. Nezvyklé tvary boxu, které někde kopírují tvar sedáku, jinde však vybíhají nad hlavy sedících návštěvníků aby jim připomněly materiál, kterým je pokryt jejich konkrétní kóje.

Jedinou jistotu pro něj představuje pevná hrana stolu uprostřed každého sezení. Ve chvíli kdy je návštěvník usazen na své místo, je v polouzavřeném prostoru kóje zcela ponechán svým vlastním dojmům, které může sdílet s osobou se kterou přišel. Atmosféru dotváří ambientní hudba a hlasy ...

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS