Registrace

Francie přestala stíhat Dylana za údajnou urážku Chorvatů

Francie přestala stíhat Dylana za údajnou urážku Chorvatů
21. dubna 2014 | Autor: Redakce Napařbě.cz

Francouzský soud zastavil trestní řízení s americkým písničkářem Bobem Dylanem, který čelil obvinění z veřejného urážení a podněcování k nenávisti, uvedla agentura AFP. Žalobu podali zástupci Rady Chorvatů ve Francii (CRICCF) za to, že Dylan v roce 2012 Chorvaty nepřímo přirovnal k nacistům. Organizace uvedla, že chce pouze dosáhnout Dylanovy veřejné omluvy.

Dylan v rozhovoru pro americký hudební časopis Rolling Stone poukazoval na to, že ve Spojených státech stále hraje velkou roli barva kůže. "Pokud ve vás koluje krev otrokáře nebo člena Ku-Klux-Klanu, černoši to vycítí, stejně jako Židé vycítí nacistickou krev a Srbové krev Chorvatů," prohlásil na podzim 2012 Dylan.

V podobných případech, kdy autor se přizná ke sporným výrokům v tisku, posílá francouzská justice podle AFP věc téměř automaticky před soud. Justice však u Dylana zastavila trestní řízení s odůvodněním, že hudebník dal svolení ke zveřejnění tehdejšího rozhovoru v americkém vydání listu, ale ne v jeho francouzské verzi. Tím podle soudu nelze Dylanovi prokázat záměr šokovat ve Francii. Soud hodlá dál stíhat jen ředitele francouzského vydání časopisu.

Po zveřejnění kontroverzního rozhovoru některé chorvatské rozhlasové stanice přestaly pouštět Dylanovy písničky. Dylan přitom ještě v roce 2010 koncertoval jak v srbské metropoli Bělehradě, tak i v chorvatském hlavním městě Záhřebu.

Ve Francii Dylan loni obdržel Řád čestné legie. Americký prezident Barack Obama ho označil za největšího hudebníka americké historie.

Za druhé světové války byl v Chorvatsku režim, který spolupracoval s nacisty a v jehož koncentračních táborech zahynuly statisíce Srbů, Židů, Romů a Chorvatů, poznamenala AFP. Srbsko a Chorvatsko se po rozpadu Jugoslávie střetly začátkem 90. let ve válce, která si vyžádala tisíce lidských životů.

Doporuč článek:

Přidat komentář - Nepřihlášený uživatel

Přidávat komentáře na náš web mohou pouze přihlášení uživatelé. Proto se prosím přihlaš pomocí přihlašovacího formuláře. Pokud náhodou ještě nemáš účet na našem webu, tak se neváhej registrovat pomocí registračního formuláře.

Hudební magazín plný hudebních novinek

Hudební magazín Napařbě.cz vznikl již před nějakou dobou, nyní jej však můžeš prohlížet v jeho zcela novém designu, který je mnohem přehlednější a modernější, než kdy dříve. Najdeš zde poutavé hudební články, fotoreporty, recenze, katalog klubů a ještě mnohem víc. S námi Ti rozhodně žádné hudební novinky neuniknou.

Napařbě.cz - odebírej náš obsah

Hudební magazín NaPařbě.cz na Facebooku Facebook Hudební magazín NaPařbě.cz na Twitteru Twitter Hudební magazín NaPařbě na RSS RSS